روش های انجام سقط جنین و راهکارهای پیشگیری آن

روش های انجام سقط جنین و راهکارهای پیشگیری آن

سقط جنین در ماه اول بارداری

متأسفانه آمار دهه اخیر نشان می‌دهد که مادران زیادی برای سقط اقدام‌ می‌کنند. این جنایت وحشتناک در سن پایین و سن بالا بیشترین آمار را دارد. شرایط اقتصادی که حاکم بر خانواده‌ها است باعث ایجاد چنین تفکرات وحشتناکی در بین مردم شده است. برخی از مادران نیز در انتظار تولد فرزندشان هستند و ناخواسته دچار سقط می‌شوند. بار گناه و ناراحتی که برای این مادران به وجود می‌آید زمینه ایجاد افسردگی را فراهم می‌کند. برای یک مادر منتظر چیزی سخت‌تر از، از دست دادن فرزندش نیست.

او تا مدت‌ها با این مسئله درگیر است و زمان زیادی طول می‌کشد تا به زندگی معمولی خود برگردد. از آنجایی که سقط جنین بسیار دشوار است و بار روانی زیادی بر مادر وارد می‌کند؛ ما می‌خواهیم ‌در مورد تمامی جزییات آن در کوک نیاز سخن بگوییم؛ تا شاید مادرانی بعد از خواندن این مقاله از سقط پیشگیری کنند یا بعد از سقط دچار عوارض و بیماری نشوند. بنابراین با این مقاله از کودک نیاز با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنید.

سقط جنین در نیم ساعت خانگی

خیلی از زنان به دنبال روشی هستند که بتوانند به صورت خانگی اقدام به سقط کنند. این یک کار ناخوشایند و غیر منطقی است. ضربه‌ای که بعد از این برنامه به یک زن وارد می‌شود جبران ناپذیر است‌. سقط همانند زایمان یک پروسه جدی است و حتما باید در بیمارستان و تحت نظر یک متخصص و در یک مکان کاملا بهداشتی صورت بگیرد. به هیچ عنوان روشی تحت عنوان سقط در خانه در نیم ساعت وجود ندارد.

روش‌های رایجی که در بین مردم به گوش می‌رسد به جز بیماری و وخیم کردن اوضاع چیز خاصی ندارد. مرحله درمان بعد از سقط بسیار مهم است. در صورتی که باردار هستید و فهمیدید که در راستای سقط قرار گرفته‌اید و ممکن است فرزند خود را از دست بدهید؛ سریعا خود را به بیمارستان برسانید. شاید در لحظه مناسب به پزشک مراجعه کنید بتواند فرزند شما را از سقط شدن نجات بدهد.

به هیچ عنوان سقط در داخل خانه را توصیه نمی‌کنیم؛ ولی با خوردن مواد غذایی مانند دمکرده زعفران، تخم شوید، دارچین و آویشن و ادویه‌هایی که طبع خیلی گرمی دارند موجب سقط زودهنگام می‌شوید. برخی مواقع بقایای بارداری مثل کیسه و جفت در داخل رحم باقی مانده که نیاز به تخلیه است و حتما باید به اتاق عمل رفت. در صورت عدم مراجعه به‌‌موقع، بدن مستعد انواع عفونت‌ها، کیست و فیبروم و حتی سرطان خواهد بود. سقط مانند زایمان زمان خاص خود را دارد و بعید است که در زمان کوتاهی پایان یابد.

پتوی نوزادی طرح مامافیل برند نی نی بان

490,000 تومان
انتخاب گزینه‌ها

پتو نوزادی طرح خرس برند بامبو

قیمت اصلی 434,000 تومان بود.قیمت فعلی 412,000 تومان است.
انتخاب گزینه‌ها

پتوی نوزادی طرح سرزمین دوستی برند نی نی بان

460,000 تومان
انتخاب گزینه‌ها

پتوی نوزادی طرح پنگوئن برند بامبو

قیمت اصلی 434,000 تومان بود.قیمت فعلی 412,000 تومان است.
انتخاب گزینه‌ها

سقط جنین در چند ماهگی گناه دارد؟

سقط جنین در چند ماهگی گناه دارد؟ این یک سوالی است که خانواده‌ها بسیار دنبال جواب آن هستند. جنین در دوماهگی تپش قلب دارد یعنی قبل از آنکه اندام‌های دیگر او شکل بگیرد قلب او شروع به تپیدن می‌کند. از روز اول که نطفه شکل بگیرد سقط گناه دارد. پس اگر بدون دلیل پزشکی اقدام به سقط شود، معصیت اتفاق می‌‌افتد. از نظر شرعی اینکار حرام است که در قسمت‌های بعدی در مورد آن صحبت می‌کنیم.

 دیه و کفاره بر گردن افرادی است که مسبب سقط می‌شوند. هنگامی که نطفه در رحم مادر بسته شود این مادر است که وظیفه نگهداری از او را دارد. حکم قتل جنین به دست مادر از گناهان کبیره محسوب می‌شود. سقط جنین تنها بر ضرورت پزشک مجاز است‌ آن هم به سادگی انجام نمی‌شود. توسط چندین پزشک باید تایید شود تا مجوز سقط داده شود. امیدواریم چنین معصیتی از عمد توسط هیچ کسی انجام نشود؛ زیرا پرداخت دیه و کفاره آن کاری سخت است.

۶ عوارض وحشتناک سقط جنین که نمی‌دانستید؟

 1. چسبندگی رحم یا سندرمن آشرمن از مهمترین عوارض ناشی از سقط جنین است. در این صورت بعد از سقط ، دیر به دیر قاعدگی اتفاق می‌افتد. این چسبندگی مانع از بارداری می‌شود.
 2. عفونت رحم از شایع ترین موارد است. در صورتی اتفاق می‌‌افتد که بقایا در داخل رحم باقی بماند. ایجاد بوی بد، خارش، سوزش، تب، درد شکم، اختلال قائدگی از علائم عفونت رحم هستند.
 3. عدم تخلیه کامل، که در پی آن عفونت‌های شدید رحمی شکل می‌گیرد. مواردی که در رحم باقی بمانند به رحم می‌چسیند و به شکل غده دردسر ساز می‌شوند. برای تخلیه کامل کورتاژ یا مصرف دارو توصیه می‌شود.
 4. افسردگی در بیشتر خانم‌ها دیده می‌شود و تا چندین ماه ادامه دارد. در این ماه‌ها نقش همسر اهمیت ویژه‌ای دارد. احساس گناه و درد وجدان و غم از دست دادن فرزند باعث افسردگی می‌شود. بی‌خوابی، کاهش یا افزایش وزن، بی‌حوصلگی، میل به تنهایی و خودکشی و سکوت از علائم افسردگی است.
 5. خونریزی شدید به این صورت که در کمتر از یک ساعت نیاز به تعویض نوار بهداشتی است. در این صورت باید به پزشک اطلاع داد که با انجام سونو علت مشخص می‌شود.
 6. باعث ایجاد سقط‌های مکرر می‌شود. ابتدا باید علت سقط را ریشه یابی کرد وگرنه مادر هر چه باردار شود دوباره سقط شکل می‌گیرد.

پس اگر بعد از سقط هنوز دارای انقباضات رحم هستید و درد دارید و خونریزی شدیدی دارید؛ سریعا به یک ماما مراجعه کنید. در صورتی که روند طبیعی شکل بگیرد باز هم نیاز به دارو است و حتما باید یک شرح حال از مادر گرفته شود. حتما زیر نظر ماما باشید و در این رابطه کوتاهی نکنید.

به راحتی از سقط جنین پیشگیری کنید

به راحتی از سقط جنین پیشگیری کنید

آیا می‌دانید چه افرادی در گروه‌هایی پرخطر سقط جنین قرار دارند؟ چند دسته افراد را می‌توانیم در این باره نام ببریم.

 • زنانه بالای ۳۵ سال
 • مادرانی که سابقه سقط جنین دارند
 • تیروئید کم کار و دیابت
 • ناهنجاری‌های کروموزومی در جنین
 • کم خونی شدید مادر
 • اختلال هورمونی مادر
 • بیماری رحمی مثل کیست و فیبروم یا عفونت شدید رحمی
 • بارداری خارج از رحم

سوال اینجاست چگونه از سقط جنین جلوگیری کنیم؟ به راستی برای افرادی که چنین سابقه خطرناکی دارند نگه داشتن فرزند بسیار دشوار خواهد بود. یک مادر باردار قبل از بارداری باید به فکر سلامت جنین خود باشد. اگر از قبل با یک پزشک مشورت کند احتمال سقط بسیار پایین خواهد بود. چندین کار رایج برای حفظ جنین وجود دارد.

۷ راه برای پیشگیری از سقط

 1. برای زنان پرخطر استراحت مطلق
 2. نخوردن غذاهای هورمونی مانند جگر
 3. عدم استفاده از انواع دمنوش‌ها در بارداری
 4. عدم استرس و اضطراب مادر
 5. برطرف کردن هر نوع عفونت در رحم
 6. عدم بلند کردن وسیله‌های سنگین
 7. استفاده از داروهای مجاز در بارداری مثل شیاف با مشورت پزشک

سابقه سقط باعث نازایی می‌شود؟

متاسفانه زنانی که یک الی دو بار دچار سقط جنین شوند احتمال اینکه باروروی های ناموفق زیادی را تجربه کنند بسیار زیاد است. این حرف به معنی عدم باروری سالم در آنها نیست؛ ولی روند بارداری در این گروه از حساسیت زیادی برخوردار است. حتما این افراد باید تحت درمان باشند. مشکلات رحمی و بیماری‌های زمینه‌ای خود را قبل از اینکه باردار شوند حل کنند. احتمال ناباروری در افرادی که دچار سابقه سقط جنین هستند از سایر زنان بیشتر است. سقط غیر قانونی در یک محیط نامناسب نیز باعث افزایش خطر سقط در بارداری‌های بعدی می‌شود. استرس از سلامتی جنین و زایمان از دیگر مواردی است که باعث سقط یا زایمان زودرس می‌شود.

سقط جنین با بارداری خارج از رحم

یکی دیگر از مواردی که در نهایت منجر به سقط می‌شود و جان مادر را در خطر می‌اندازد بارداری خارج رحم است. جنین در لوله فالوپ لانه گزینی می‌کند. هنگامی که جنین بزرگتر شود باعث پارگی لوله فالوپ می‌شود که در نهایت باعث مرگ مادر می‌شود. این موضوع در اولین سونو مشخص خواهد شد. در این هنگام هنوز جنین رشد ندارد و به لوله آسیبی وارد نکرده است. پزشک سریعا درخواست جراحی می‌کند و جنین را خارج می‌کند. خاتمه بارداری توسط پزشک اعلام می‌گردد. مدتی استراحت برای مادر در بهتر شدن حال او توصیه می‌شود.

سوزش معده در بارداری بیشتر بخوانید: علل سوزش معده در بارداری و راه درمان آن

سقط برای مبتلا به سندرم داوون

سندروم داوون نوعی اختلال کروموزومی است که برخی از جنین‌ها به آن مبتلا می‌شوند. در برخی احتمال وجود این اختلال بیشتر است. در مادرانی که بالای ۳۵ سال سن دارند و در کسانی که سابقه این اختلال را در خانواده پدری یا مادری دارند‌. اگر شما این دو شرط را دارید حتما تمامی غربالگری و آنرمالی را انجام دهید. هیچ گونه کوتاهی در چنین مواردی پذیرفته نیست؛ زیرا سرنوشت یک فرد در دستان شما خواهد بود.

 کودک سندروم داوون زندگی معمولی نخواهد داشت و دچار بیماری‌های زمینه‌ای خواهد شد. خود کودک و از طرفی خانواده ناراحتی زیادی را باید تجربه کنند. از نظر پزشکی جنینی که دارای اختلال کروموزومی است مجوز سقط دارد. برخی بر این باور هستند که چنین افرادی نیز حق زندگی دارند. ما نیز منکر این قضیه نیستیم اما این اشخاص همیشه دنبال حامی هستند. ما به عنوان یک پدر و مادر نمی‌توانیم در تمامی طول عمرشان با آنها بمانیم و آنها بدون حمایت ما هیچ نیستند. بهتر است این واقعیت را بپذیریم و تحت نظر پزشک و در بیمارستان اقدام به سقط کنیم.  

جفت سر راهی

جفت سررلهی نیز از دیگر دلایل سقط است. جفت در داخل رحم و در قسمت پایین قرار دارد و کیسه آب بروری آن است. در این صورت فشار زیادی برروی جفت وجود دارد. مادر در این شرایط باید مراقبت‌های خاصی انجام دهد. کارهای سنگین را به هیچ وجه انجام ندهد. همچنین پیاده روی طولانی برای او مضر است. البته این موارد با بالا رفتن سن بارداری برطرف می‌شود و نیازی به نگرانی نیست. تا سن چهارماهگی باید این‌مراقبت‌ها انجام شود.

سقط جنین یک ماهه درد دارد؟

یک سوال اساسی که در اینجا پرسش می‌شود در مورد درد سقط است. تصور کنید یک موجود زنده از بدن شما کنده می‌شود. رحم دچار انقباضاتی می‌شود و دردی شبیه به درد زایمان شروع می‌شود. برخی براین باور هستند که درد زایمان کمتر از درد سقط است. میزان درد در هر کسی بستگی به نوع مقاومت بدنی و شرایط خاص بدن دارد نمی‌توان به درستی گفت که میزان درد سقط جنین چقدر است.

 درد هنگام سقط به دلیل فشار روانی که دارد بیش از حد تصور است. در هنگام زایمان به خاطر در آغوش گرفتن فرزند این درد کمی کاسته می‌شود ولی در سقط چنین چیزی وجود ندارد. سقط جنین یک ‌ماهه نسبت به ماه‌های بعدی کمی راحت‌تر است.

پتو نوزادی طرح كوآلا برند بامبو

434,000 تومان
انتخاب گزینه‌ها

پتو نوزادی طرح گوزن برند بامبو

434,000 تومان
انتخاب گزینه‌ها

پتوی نوزادی طرح ببعی برند بامبو

434,000 تومان
انتخاب گزینه‌ها

پتوی نوزادی طرح پنگوئن برند بامبو

قیمت اصلی 434,000 تومان بود.قیمت فعلی 412,000 تومان است.
انتخاب گزینه‌ها

سقط از نظر شرعی حرام است؟

آیا می‌دانستید که سقط جنین از عمد و بدون مجوز قانونی از نظر شرعی حرام و از جمله قتل محسوب می‌شود. کسانی که اقدام به این کار شرم آور می‌کنند باید مقداری دیه و کفاره بپردازند. گفتنی است که دیه به مادر تعلق نمی‌گیرد. شخصی که دچار گناه کبیره شده است در صورتی بخشیده می‌شود که بتواند کفاره آن را بپردازد. کفاره آن روزه گرفتن دو ماه به صورت متوالی است. یعنی در بین روزها هیچ فاصله‌ای نداشته باشد.

دیه برای سقط جنین

 • جنین از روز اول تا ۴۰ روز نطفه است دارای ۲۰ مثقال طلای سکه دار
 • جنین ۴۰ روزگی به بعد علقه است که ۴۰ مثقال حکم دیه است
 • بعد از ۴۰ روزگی گوشت بسته شده یعنی مضغه دیه ۶۰ مثقال
 • هنگامی که استخوان بسته می‌شود ۸۰ مثقال
 • هنگامی که صورت بندی می‌شود دیه آن ۱۰۰ مثقال
 • وقتی روح به جنین دمیده شد در صورت پسر بودن ۱۰۰۰ مثقال و دختر ۵۰۰ مثقال

 

نکته: هر مثقال شرعی ۱۸ نخود است.

  در مجموع این دیه تا پایان چهارماهگی است که جنین را سقط می‌کنند. بعد از چهارماهگی کمتر کسی دچار سقط می‌شود مگر به دلیل تصادف و اتفاق یا بیماری که این موارد دیه ندارد. تنها سقط جنین از عمد دارای دیه است و به حکم شرعی باید پرداخت شود.‌ البته اگر کسی مسبب سقط شود مثلا بر اثر دعوا یا تصادف سقط اتفاق افتد. مادر و پدر به عنوان مدعی می‌توانند دیه بگیرند.

باید‌ها و نبایدهای بعد از سقط

چنانچه در منزل متوجه سقط شدید و علائمی مانند انقباضات رحمی داشتید و دردهای شکمی که ساکت و دوباره شروع می‌شوند را دارید. اگر در درد در ناحیه ران و کمر حس کردید نشانه‌های اولیه سقط هستند. حتما در این موقعیت با پزشک خود مشورت کنید. از اقدامات خودسرانه و مصرف داروهای خودسر پرهیز کنید. اگر در خانه سقط انجام شد برای مراقبت‌های بعدی و بررسی سلامت مادر حتما به پزشک و سونوگرافی مراجعه شود. مطمئن شوید که بقایای بارداری کامل خارج شده باشد.

پتوی نوزادی طرح مزرعه برند نی نی بان

490,000 تومان
انتخاب گزینه‌ها

پتوی نوزادی طرح بالن برند نی نی بان

490,000 تومان
انتخاب گزینه‌ها

پتوی نوزادی طرح سلام کوچولو برند نی نی بان

490,000 تومان
انتخاب گزینه‌ها

پتوی نوزادی طرح شیر شاه برند نی نی بان

490,000 تومان
انتخاب گزینه‌ها

سخن آخر

سقط یکی از بحران‌هایی است که زنان به هر دلیلی ممکن است تجربه کنند. هنگامی که نطفه در رحم زن بسته می‌شود مادر با او انس می‌گیرد و از دست دادن او برایش بسیار سخت و دشوار خواهد بود. همراهی همسر در این شرایط باعث بهتر شدن مادر و پیشگیری از افسردگی خواهد شد. ما تمامی مواردی که باعث این اتفاق شود و عوامل پیشگیری از آن و مراقبت‌های بعد از سقط جنین را توضیح دادیم. امیدواریم به درستی توانسته باشیم حق مطلب را ادا کنیم. ما در سایت کودک نیاز همراه شماییم تا دوران بارداری موفقی را تجربه کنید. همچنین در فروشگاه انواع سیسمونی با کیفیت و پرتنوع را برای شما مشتریان عزیز ارائه می‌کنیم.

سبد خرید
ورود

حساب کاربری ندارید؟

فروشگاه
0 مورد سبد خرید
حساب من